Direct naar de inhoud.

Taalhuis Borger-Odoorn wil mensen over de drempel helpen: ‘Onze vrijwilligers kunnen je helpen’

  • door:
  • op:
Guus van der Wolk las woensdagochtend boek van het Taalhuis Borger-Odoorn voor op OBS de Zweng. | Foto: Jelmer Wijnstra/RTV1

EXLOO – Het blijft een taboe als je niet kunt lezen en schrijven, maar er zijn er zovelen in ons land. Liefst 1 op de 6 Nederlands kan niet lezen of schrijven. Het Taalhuis Borger-Odoorn van welzijnsorganisatie Andes probeert daar wat aan te doen.

Tijdens de Week van het Lezen en Schrijven vraagt de organisatie er extra aandacht voor. Zo hebben de vrijwilligers van het Taalhuis een eigen boek gemaakt waarin het probleem op een laagdrempelige manier aan kinderen wordt uitgelegd. ‘Wij zien nog steeds dat er heel veel schaamte is als mensen niet kunnen lezen of schrijven,’ zo vertelt Elsemieke Spreen van het Taalhuis. ‘We hebben heel veel nieuwe Nederlanders, maar ook mensen die altijd al hier wonen.’

(Tekst gaat verder onder de video)

Ook kinderen komen in problemen

Het problemen wordt ook onder kinderen steeds groter. Al jaren holt het taalniveau van de kinderen op basisscholen achteruit waardoor ze met onvoldoende taalkennis doorstromen naar het voortgezet onderwijs. Spreen herkent dit probleem. ‘We zijn ook met scholen in gesprek wat wij daaraan kunnen doen. We hebben nu al vrijwilligers die bij scholen langs gaan om extra leesuurtjes met de kinderen te pakken.’

Op OBS de Zweng in Exloo las voorleesopa Guus van der Wolk vanochtend het boek van het Taalhuis voor aan de klas van zijn kleinzoon. Ook hij ziet in zijn omgeving dat het wel eens verkeerd gaat. ‘Mensen die dan berichten sturen waar een woord met een v wordt geschreven maar het met een f moet.’ Hij probeert dat dan met een kleine grap op te lossen. ‘Ik zeg dan moeilijk dat spellen tegenwoordig, hé,’ zegt hij met een knipoog.

Spreen hoopt dat mensen met een vraag naar het Taalhuis gaan komen. ‘We kunnen echt wat voor je betekenen. Het is een hele drempel, maar onze vrijwilligers gaan je absoluut verder helpen.’

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.-advertenties-