Direct naar de inhoud.

Campagne tegen seksueel misbruik moet omstanders beter leren luisteren

  • door:
  • op:
Foto ter illustratie | © Pexels

REGIO – Slachtoffers van seksueel misbruik worden onvoldoende gehoord en begrepen als het gaat om de schade die het misbruik veroorzaakt. Daarom doen het Centrum Seksueel Geweld Groningen-Drenthe en Stichting Wij zijn M via een campagne een oproep aan het grote publiek: durf te horen wat slachtoffers van seksueel misbruik te vertellen hebben over de gevolgen van het misbruik.

De campagne speelt zich af op sociale media en moet mensen bewust maken van de gevolgen die seksueel misbruik kan hebben. ‘Vaak als mensen vertellen over het misbruik, staat het moment zelf centraal. Dat gebeurt ook in de hulpverlening en als iemand bijvoorbeeld aangifte doet. Hett is ook logisch dat het zo gaat, maar dat betekent niet dat er later geen begrip en luisterend oor meer nodig is’, zegt Marit van Bruggen van het Centrum Seksueel Geweld Groningen-Drenthe. 

Samen met slachtoffers

De campagne #durftehoren is samen met mensen die misbruik hebben meegemaakt opgesteld. ‘Heel belangrijk’, vindt Van Bruggen dat. ‘Mensen houden hier lang schade aan over, zeker als misbruik in de kindertijd plaatsvindt. Ook nadat therapie is afgerond, houdt iemand vaak zijn of haar leven lang last van triggers.’

Het gaat dan vaak, zo meldt het centrum, om angstklachten, schrikreacties, slapeloosheid, sombere gevoelens, een laag zelfbeeld en lichamelijke ongemakken. Ook ondervinden slachtoffers vaak problemen met relaties en intimiteit. Vanwege onbegrip in hun omgeving ervaren ze vaak eenzaamheid. De campagne moet daar verandering in brengen. 

Het is daarom belangrijk dat omstanders begrip blijven houden, zelfs al is het misbruik jaren geleden gebeurd. ‘Mensen die als kind seksueel misbruik hebben meegemaakt zwijgen hier gemiddeld dertien jaar over,’ zegt Van Bruggen. ‘De schade en de gevolgen ervaar je dan nog lange tijd.’



-Meest gelezen artikel-

-advertenties-

NIJM Webdesign Stadskanaal