
REGIO – Het RIVM adviseert geen eieren meer te eten van kippen uit eigen tuin, moestuinen, dierenweitjes en zorg- en kinderboerderijen. De eieren bevatten teveel PFAS, een groep chemische stoffen die door de mens zijn gemaakt en van nature niet in het milieu voorkomen. Dit blijkt uit een onderzoek op 60 verschillende particuliere locaties.
Deze stoffen komen al dagelijks binnen door veel andere producten en ook deels met drinkwater. ‘Als mensen langere periode meer PFAS binnenkrijgen dan de grenswaarde toelaat, kan dit schadelijke gevolgen hebben zoals: effect op immuunsysteem, voortplanting en ontwikkeling van ongeboren kinderen,’ zo laat het RIVM weten.
Regenwormen
De onderzoekers denken dat regenwormen mogelijk het probleem zijn. Kippen kunnen dit opeten waardoor de PFAS weer in de eieren terecht komt. Er wordt nog verder vervolgonderzoek gedaan naar PFAS bij particulieren, maar tot die tijd geeft het RIVM het advies om de eieren uit de supermarkt te eten: ‘Commerciële eieren vallen onder het toezicht van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).’
WAT IS PFAS?
PFAS is een verzamelnaam voor duizenden chemische stoffen die van nature niet in het milieu voorkomen. De afkorting staat voor poly- en perfluoralkylstoffen. Er zijn ongeveer 5000 verschillende soorten. Ze worden gebruikt bij het maken van bijvoorbeeld waterafstotende kleding en anti-aanbaklagen van koekenpannen.
Naast die praktische voordelen heeft PFAS ook minder goede kanten. De stoffen worden forever chemicals genoemd: PFAS is nauwelijks afbreekbaar en hoopt zich op in mensen, dieren en planten. De stoffen zijn gevonden in bijvoorbeeld bloed van mensen en in moedermelk. PFAS is ook slecht voor de gezondheid. De stoffen tasten het immuunsysteem aan, voornamelijk van kinderen.