
REGIO – In de gemeenten Stadskanaal, Veendam en Borger-Odoorn wonen nog enkele honderden mensen die de Tweede Wereldoorlog bewust hebben meegemaakt. Dat aantal neemt snel af, zo blijkt uit recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Stadskanaal telt relatief de meeste oorlogsgetuigen in de provincie Groningen.
In Stadskanaal wonen nog 347 mensen die vóór 1935 zijn geboren en dus minstens vijf jaar oud waren toen de oorlog begon. Daarmee is Stadskanaal koploper in Groningen wat betreft het aantal inwoners met herinneringen aan de bezettingsjaren. In totaal leven er in Stadskanaal nog 2304 mensen dat vóór 1945 geboren zijn en dus ook de bevrijding van Nederland bewust hebben meegemaakt.
Steeds zeldzamer
Ook in Veendam is deze groep nog opvallend groot. In die gemeente gaat het om 1664 inwoners die voor 1945 zijn geboren. 238 van hen waren in 1940 vijf jaar of ouder, en kunnen zich mogelijk de oorlogsjaren nog goed herinneren.
De cijfers maken duidelijk dat mensen met persoonlijke herinneringen aan de oorlog en bevrijding steeds zeldzamer worden. Dit jaar is voor het eerst dat er in Nederland minder dan één miljoen mensen in leven zijn die vóór of tijdens de oorlog zijn geboren. De meesten waren in 1945 echter nog te jong om zich de bevrijding actief te herinneren.
In 2045 een sterke daling
In Borger-Odoorn ligt het aantal iets lager. Daar zijn nog 1613 mensen die voor 1945 zijn geboren, waarvan 225 ouder dan vijf waren toen de oorlog begon. In vergelijking met de rest van Drenthe is deze groep iets kleiner, al ligt het aantal mensen met mogelijke herinneringen aan de oorlog (geboren voor 1935) ongeveer op het provinciale gemiddelde.
Volgens de prognoses van het CBS zullen er over vijf jaar nog zo’n half miljoen Nederlanders van vóór 1945 in leven zijn. Bij de herdenking van honderd jaar bevrijding in 2045 zal dit aantal gedaald zijn tot ongeveer 11.000.