
EXLOO – Exloo staat vandaag geheel in het teken van wol, traditie en een flinke dosis gezelligheid. Het jaarlijkse Schaapscheerdersfeest vindt namelijk plaats. ‘We maken er weer een prachtige dag van, met voor ieder wat wils,’ aldus Annet Buls van de organisatie.
Het Schaapscheerdersfeest draait natuurlijk om schapen – en het scheren ervan – maar biedt véél meer dan alleen dat. ‘We hebben een bonte optocht met schapen, muzikanten en dansers, een sfeervolle markt met zo’n 45 kramen, kinderactiviteiten én het Nationaal Kampioenschap Ambachtelijk Schaapscheren,’ vertelt Buls enthousiast in het RTV1-programma ‘1 op Vrijdag‘.
Schapen, folklore en kampioenschap
De dag begint traditioneel met een optocht. De kudde schapen vertrekt vanuit de schaapskooi naar de rand van het dorp en keert daarna feestelijk terug, begeleid door dansgroepen, muziek en inwoners in klederdracht. ‘Dat is het officiële startsein. Voor mij persoonlijk altijd een kippenvelmoment,’ aldus Buls.
Een van de hoogtepunten is het NK Ambachtelijk Schaapscheren, waarbij deelnemers met traditionele scharen – dus zonder elektrisch gereedschap – strijden om de titel. Alles draait hier om techniek, snelheid en respect voor het dier. Wie wil, kan zelfs meedoen aan een workshop om het oude ambacht zelf te ervaren.
Naast het scheren is er volop te beleven. De markt biedt producten met een link naar wol, maar ook handgemaakte snuisterijen, verzorgingsproducten en lekkernijen. Kinderen kunnen zich uitleven op springkussens of de spectaculaire bungeejump. Lokale zanggroepen en straatmuzikanten zorgen voor de muzikale omlijsting.
Een feest van en voor Exloo
Wat het feest zo bijzonder maakt, is de lokale betrokkenheid. Vrijwilligers zorgen ieder jaar weer dat alles soepel verloopt. ‘Exloo is trots op haar schapencultuur. De schaapskooi midden in het dorp is uniek in Nederland. We zijn daar met z’n allen heel zuinig op.’
Het feestterrein is gratis toegankelijk. ‘We willen dat iedereen, jong en oud, gewoon lekker kan rondlopen en genieten. Regen of zonneschijn, het gaat altijd door. Neem een paraplu mee en kom gewoon kijken,’ lacht Buls.
Wie dus nog zoek is naar een gezellig, authentiek en verrassend dagje uit in Drenthe, doet er goed aan vandaag naar Exloo af te reizen. ‘We zijn er klaar voor,’ besluit Buls. ‘Laat het feest maar beginnen.’