
OMMELANDERWIJK – De Stainkroeg leek bijna gesloten dinsdagavond. Alle ramen en deuren waren dichtgemaakt, zodat het zonlicht er zo min mogelijk doorheen kwam. Op de snikhete dag stonden Nobian, het Staatstoezicht op de Mijnen, kennisinstituut TNO en het Ministerie van Klimaat en Groene Groei klaar om alle belangstellenden bij te praten over de zoutwinning tussen Ommelanderwijk en Zuidwending.
Vanaf 17.00 uur konden inwoners naar de lokale kroeg komen en al hun vragen stellen over de zoutwinning en de toekomstige waterstofopslag bij Zuidwending. Of het nu om de nieuwe afgegeven vergunning gaat, vragen met betrekking tot waterstofopslag of om veiligheidsaspecten ging. Alle partijen probeerden zo veel mogelijk in gesprek te gaan en de vragen te beantwoorden.
Zelf onderzoek gedaan
Rond half zes loopt er een stel binnen die bijna twee jaar in Ommelanderwijk wonen. ‘We wisten voor die tijd wel iets van de zoutwinning, maar lang niet alles’, zegt de vrouw des huizes. Ze is zelf op onderzoek uitgegaan op internet om nog meer te weten te komen over de zoutwinning. Zo kwam ze terecht op onderzoeken van onder andere onderzoeksplatform Follow the Money, RTV Oost en RTV Noord uit 2019.
Daardoor heeft ze weinig vertrouwen meer in de zoutwinningsbedrijven en de partijen er omheen die ook dinsdagavond aanwezig waren. ‘Ik heb het gevoel dat ze allemaal met elkaar samenwerken. Ik vraag mij af of ze wel echt onafhankelijk zijn’, zegt meneer. Zijn vrouw vult aan: ‘Keurt de slager zijn eigen vlees hier?’ Ondanks het wantrouwen gaat het stel juist hier het gesprek aan. ‘Ik heb alleen niet het gevoel dat ze al mijn vragen willen en kunnen beantwoorden.’

Veen oorzaak bodemdaling?
Iets later loopt een man uit de gemeente Pekela naar binnen. Hij krijgt het nieuws over de zoutwinning allemaal mee, maar ziet de gevaren niet. ‘Bodemdaling is al jaren een begrip in onze regio. Ik heb het gevoel dat het meer komt van de veenafgravingen dan van de zoutwinning.’ Hij kijkt rustig naar de uitlegposter van TNO. ‘Zo te zien doen ze het hartstikke veilig allemaal.’
Lex Diederiks, voorman van Comité Waterstof Ommelanderwijk, was ook aanwezig op de inloopbijeenkomst. ‘We hoorden niks nieuws op de bijeenkomst. We hebben bij het SodM vragen gesteld over de zienswijze en voor mijn gevoel zijn ze in verlegenheid gebracht door die vragen.’
‘Alle kanten genaaid’
Hij merkte dat de de instituten niet op zijn vragen zaten te wachten. ‘Als je inhoudelijke vragen ging stellen bij bijvoorbeeld het TNO begonnen ze te draaien.’ Hij kreeg dan vaak een ander antwoord dan dat hij bij de eerste vraag kreeg.
Diederiks is niet tevreden over het Ministerie van Klimaat en Groene Groei. ‘Daar kwamen we op het laatst. We hebben vragen gesteld waarom de vergunning niet eerst verlengd kon worden met een jaar. Maar uiteindelijk gaf die ambtenaar aan dat ze geen tijd meer hadden om mijn vragen te beantwoorden en moesten opruimen.’ De voorman heeft een duidelijk signaal gekregen van de vier instituten. ‘Het gevoel dat je aan alle kanten genaaid wordt, is wel versterkt.’