Direct naar de inhoud.

Marc heeft een nieuwe kaak met dank aan Witec: ‘Dit is levensreddend’

  • door:
  • op:
Marc Verheijen uit Groningen heeft mede dankzij Witec een implantaat kunnen krijgen. | © Martijn Folkers/RTV Noord

STADSKANAAL – De klap voor Marc Verheijen was groot: vorig jaar werd er bij een controle een bottumor in zijn kaak ontdekt. De oplossing was rigoureus: er moest een stukje uit zijn kuitbeen en er kwam een implantaat op de plek van zijn rechteronderkaak. Dankzij een innovatieve samenwerking tussen het UMCG en producent Witec uit Stadskanaal.

Verheijen kan weer lachen. In zijn woonkamer in de stad Groningen vertelt hij rustig over de rollercoaster waar hij zich plots in bevond. De sterrenkundige constateerde iets ongewoons en die opmerkzaamheid zorgde voor een schok.

Knobbeltje leidt tot heftige ingreep

‘Vorig jaar ontdekte ik een klein knobbeltje op de binnenkant van mijn kaak. Nadat ik door mijn tandarts was doorverwezen naar het UMCG, bleek dat een zeldzame vorm van een bottumor te zijn. Dan schrik je wel even’, zegt hij.

Verheijen moest zo snel mogelijk onder het mes. Kaakchirurg Max Witjes opereerde Verheijen in een lange operatie. De kaak en de tumor werden verwijderd, en op de plek van de kaak zit een stukje bot uit zijn kuitbeen en een op maat gemaakt implantaat. ‘Een deel van de kaak werd uitgenomen, vervangen door een stukje kuitbeen en dat werd door een titanium beugel vastgezet. Dat was een behoorlijke operatie, ik heb in totaal zo’n elf uur op de operatietafel gelegen.’

De inwoner van Groningen heeft de nieuwe onderkaak te danken aan een innovatieve samenwerking tussen het UMCG en het bedrijf Witec uit Stadskanaal. Ook het bedrijf Baat Medical Products is betrokken bij het programma ‘Impact Implants’, de naam waaronder de innovatie is bedacht.

Zo gaat in de ingreep

In de praktijk werkt het als volgt: Het 3D-lab van het UMCG krijgt informatie binnen over de patiënt en maakt een gepersonaliseerd ontwerp van een implantaat op de plek van de heup, knie of kaak. Vervolgens gaat deze opdracht naar Witec, waar het bedrijf binnen een paar dagen een op maat gemaakt implantaat kan produceren, geprint in 3D en bijgesneden in een speciale machine.

Vervolgens wordt het implantaat zorgvuldig gereinigd en verpakt, waarna het wordt verzonden naar het UMCG. De patiënt heeft binnen een paar dagen een nieuw implantaat op de plek van het oorspronkelijke bot. Het implantaat kan op de plek van een kaak, de bekken of de knie.

Verheijen is dolgelukkig met de innovatie, omdat een standaard implantaat bij trauma of tumor enkele maanden wachttijd met zich meebrengt, voordat de chirurg deze kan plaatsen. De proef bij Witec heeft bewezen: binnen enkele dagen is het gepersonaliseerde implantaat klaar om geplaatst te worden.

‘Ik ben hier zó enthousiast over’, zegt Verheijen. ‘Dit kan echt levensreddend zijn.’

Projectleider Joep Kraeima van het 3D-lab in ziekenhuis UMCG deelt het enthousiasme van Verheijen.

‘Het project begon uit nieuwsgierigheid. Ik ben samen met chirurg Max Witjes onderzoek gaan doen naar het optimaliseren van het plaatsen van implantaten. Andere chirurgen waren ook geïnteresseerd en zo is uiteindelijk het onderzoek ontwikkeld tot deze innovatie.’

De innovatie leidt tot betere zorg

Kraeima en Witjes zien dat de gepersonaliseerde implantaten, op maat gemaakt in het 3D-lab, de zorg echt hebben verbeterd.

‘Ik heb gezien hoe het hiervoor ging, zonder 3D en zonder het op maat gemaakte implantaat. Dan zie je dat het echt een groot verschil maakt in hoe lang de operatie duurt en hoe groot de kans is op goed herstel voor de patiënt. Er kan nu veel meer in één operatie en we weten zekerder dat we het precies en veilig kunnen uitvoeren. Dat hebben we in grotere studies aangetoond.’

De chirurg en de projectleider gaan al ver terug met het bedrijf Witec. Meer dan tien jaar geleden zat Max Witjes om tafel met Eric Vos en Raimon Warta van het bedrijf.

‘We zijn inderdaad al heel lang bezig’, zegt Vos daarover. ‘We zijn nu echt samen met het UMCG bezig om het programma een stap verder te brengen. We vinden het heel fijn om patiënten in het UMCG echt te helpen en we hopen dat we binnenkort heel Nederland kunnen bedienen.’

Projectleider Joep Kraeima van het 3D-lab van het UMCG. | © Martijn Folkers/RTV Noord

Impact Implants kan leiden tot banengroei

Daarvoor is er nog wel wat nodig. Het UMCG en Witec moeten op serieuze schaal aantonen dat hun innovatie de zorg verbetert én de zorgkosten mogelijk kan drukken op de korte of middellange termijn. De betrokken partijen bij ‘Impact Implants’ zeggen optimistisch te zijn over de kansen dat deze methode in alle ziekenhuizen in Nederland kan worden toegepast én dat zorgverzekeraars deze operatie en dit product willen financieren.

Wanneer dat lukt, geloven Vos en Warta dat dit een doorbraak kan zijn voor Witec. De twee voorzien bij groen licht voor ‘Impact Implants’ een groei van het aantal banen. ‘Wanneer we mogen leveren aan alle ziekenhuizen in Nederland, denk ik dat we er zo’n veertig medewerkers bij krijgen’, zegt Vos.

En als iemand Witec deze groei gunt, is het Marc Verheijen. Hij is dankbaar voor de zorginnovatie. ‘Ik had me er geen voorstelling van kunnen maken als dit niet mogelijk was geweest. Voor mij is de samenwerking tussen Witec en het UMCG echt doorslaggevend geweest.’

Dit is een artikel van RTV Noord


-Meest gelezen artikel-

-advertenties-

NIJM Webdesign Stadskanaal