Direct naar de inhoud.

Hoe toegankelijk zijn stembureaus in onze regio? ‘Mensen moeten zorgeloos kunnen gaan stemmen’

  • door:
  • op:
Hoe (rolstoel)toegankelijk zijn de stembureaus in de Veenkoloniën? | © Hielke Bosch/RTV1/Freepik

REGIO – Woensdag mogen we weer gaan stemmen, maar hoe zit het met de toegankelijkheid van de stembureaus in de regio? Vier op de tien mensen met een lichamelijke beperking ondervindt problemen wanneer ze gaan stemmen, dat blijkt uit onderzoek van Nationale Vereniging de Zonnebloem.

De Zonnebloem verspreidde een enquete onder een kleine duizend respondenten met een fysieke beperking. Daaruit bleek dat ruim veertig procent problemen ondervindt bij het stemmen. Als grootste obstakels worden onder meer een te zware deur bij de ingang, hoge drempels en geen lage werkbladen in de stemhokjes genoemd.

Lang niet altijd vanzelfsprekend

‘Volgens het VN Verdrag Handicap moesten alle stembureaus in 2019 rolstoeltoegankelijk zijn’, legt Zonnebloem-directeur Wim de Bundel uit. ‘Dat bleek niet zo te zijn. Bij veel gebouwen zijn er nog altijd te hoge drempels, geen lage werkbladen of een gebrek aan invalideparkeerplaatsen.’

Volgens De Bundel is dat een kwalijke zaak, hij benadrukt dat iedereen moet kunnen stemmen, zonder obstakels. ‘Mensen met een beperking moeten vanzelfsprekend en zorgeloos mee kunnen doen, maar helaas is het nog niet vanzelfsprekend. Het gaat om bewustwording en op onze website bieden we een checklist met eenvoudige oplossingen. We moeten in maart tenslotte opnieuw naar de stembus.’

De Zonnebloem-campagneposter met de slogan ‘Mijn stem wordt niet gehoord’ | © Zonnebloem

Onze regio

RTV1 vroeg de gemeente Stadskanaal, Veendam en Borger-Odoorn naar de toegankelijkheid van de stemlokalen. Volgens alle drie de gemeenten zijn al hun stemlocaties goed toegankelijk voor mindervaliden. Zo meldt de gemeente Stadskanaal dat stemlokalen drempelvrij zijn gemaakt en laat Borger-Odoorn weten dat alle stemlocaties beschikken over invalideparkeerplaatsen en er ruimte is voor scootmobielen. 

De gemeente Veendam verwijst ons en de inwoners naar de website waarismijnstemlokaal.nl. Hier zijn alle stemlokalen in de regio te vinden, ook staat vermeld welke voorzieningen er zijn voor mensen met een beperking. Zo hebben veel stemlokalen een toegankelijke OV-bushalte in de buurt en beschikt meer dan de helft over een invalidentoilet. In vervoer naar de stemlokalen wordt volgens de gemeenten niet voorzien, mensen zullen dus gebruik moeten maken van het openbaar vervoer of eigen middelen. 

Stembox en stemmal

Steeds meer gemeenten treffen naast de fysieke toegankelijkheid ook maatregelen voor mensen met een visuele beperking. Daarvoor hebben de meeste gemeenten een zogeheten ‘stembox’. Dat is een audiospeler waarmee mensen met een visuele beperking de kieslijst kunnen beluisteren. Daarnaast is er een gaatjesmal, ook wel stemmal genoemd, waarmee de mensen met hun vingers kunnen voelen waar de vakjes staan die ze kunnen inkleuren. In Stadskanaal is in het gemeentehuis zo’n hulpmiddel aanwezig, in Borger-Odoorn is dit in het Hallenhoes. Voor zover bekend werkt alleen Veendam niet met de stembox, wel is daar een gebarentolk op afstand te raadplegen. 

Hier vind je een overzicht van de stemlokalen in onze regio:

Anderstaligen

Naast mensen met een beperking, ondervinden ook vaak anderstaligen problemen bij het stemmen. Dat zijn mensen die de Nederlandse taal niet machtig zijn. In Stadskanaal is hier volgens de gemeente aan gedacht. ‘Anderstaligen worden te woord gestaan en geholpen door stembureauleden in talen die zij beheersen.’ Borger-Odoorn laat weten hier niets voor te hebben georganiseerd en bij Veendam is dit niet bekend. 



-Meest gelezen artikel-

-advertenties-

NIJM Webdesign Stadskanaal