
VEENDAM – Het Veenkoloniaal Museum stond maandagochtend al vroeg vol met tassen, dozen en hoopvolle gezichten. Honderden Noordelingen kwamen naar Veendam voor de opnames van Tussen Kunst en Kitsch, in de hoop dat dat ene vaasje, schilderijtje of kringloopvondst méér waard zou zijn dan ze hadden gehoopt.
In de hal schuiven mensen voorzichtig met ingepakte schilderijen, soms vervoerd in de doos waar eerder een televisie in zat. Elders worden koffers geopend alsof er een familiestuk van museumwaarde in schuilt. De spanning is in het hele museum voelbaar.
‘Het voelt alsof ik thuiskom’
Presentator Frits Sissing, geboren in Winschoten, geniet zichtbaar van de terugkeer naar het Noorden.
‘Het voelt bijna als thuiskomen,’ zegt hij. ‘En wat heerlijk rustig hier: geen vliegtuigen die over je heen denderen.’ Het is zijn eerste bezoek aan Veendam met het programma. Zijn voorganger, Cees van Drongelen, nam hier al op vóór de eeuwwisseling.
(Tekst gaat verder onder video)
Wat Sissing vandaag te zien krijgt deze maandag, weet hij niet. ‘De tassen gaan hier open. Pas dan weten we wat er op tafel komt te staan. Maar ik hoop natuurlijk op wat echte Veenkoloniale pareltjes.’
Van sigarendoosje tot batikdoek
Door het hele museum beoordelen taxateurs een bonte mix aan voorwerpen. Petra uit Hoogezand kwam met een klein schilderijtje, gemaakt op de achterkant van een sigarendoosje. ‘Het bleek het meest waard van alles wat we bij ons hadden,’ zegt ze verbaasd. ‘We hadden gehoopt op iets, maar dit hadden we niet verwacht.’
Yvette uit Veendam bracht een batikdoek uit Indonesië mee. Museumwaarde bleek het niet te hebben, maar dat deerde haar weinig. ‘Voor mij is het kunst, en dat blijft het,’ zegt ze tevreden.
(Tekst gaat verder onder afbeelding)

Ook Aljonne, eveneens uit Veendam, loopt met een glimlach van de trap. ‘Het schilderij was niet zo bijzonder, maar mijn vaasje kreeg een hogere taxatie dan verwacht. Dat was een mooie verrassing.’
Sfeer van verwachting
In het museum klonk overal advies en gesprekken, bezoekers praten met elkaar over vondsten, hoop en familiegeschiedenis. Taxateurs nemen de tijd; mensen kijken gespannen toe. Eén voor één worden de (zolder)mysteries ontrafeld.
Of er vandaag echte topstukken zijn opgedoken, blijft tot de uitzending nog even geheim. Maar aan belangstelling was geen gebrek.
De uitzending van de Veendamse opnames zal rond juni 2026 op televisie te zien zijn.










