
REGIO – Exact twee weken na de gemeenteraadsverkiezingen worden de nieuwe raadsleden van Veendam, Borger-Odoorn en Stadskanaal geïnstalleerd. Een deel van de raadsleden was al bekend uit een eerdere gemeenteraad, maar voor een aantal personen en zelfs partijen is het raadslidmaatschap helemaal nieuw.
In Veendam legden 6 raadsleden de eed af en vijftien de belofte. Burgemeester Pleyte schetste een terugblik op de afgelopen verkiezingsperiodeperiode. Ze begon bij de campagne, waarna ze ook de verkeizingsdag, de uitslag en ook de defniitieve uitslag. Een speciale commissie heeft maandag naar de geloofsbrieven gekeken en geconcludeerd dat er geen bijzonderheden waren.
Als iedereen de belofte of eed heeft afgelegd en de intergriteitscode heeft ondertekend, begint Pleyte met haar felicitatie. ‘’Ik mag het u als eerste zeggen: Gefeliciteerd met uw installatie en welkom in de raad.’ Daarna vertelde ze over de verantwoordelijkheid van een raadslid en de in de laatste jaren toegenomen druk. ‘U vertegenwoordigd vanaf vanavond niet alleen uw eigen partij, maar alle inwoners van Veendam. We moeten goed en zorgvuldig met elkaar omgaan. Af en toe moet u zelfs tot tien gaan tellen en dat is soms moeilijke dan u denkt. Ik wens u veel wijsheid toe’, eindigt ze haar toespraak.
(Tekst gaat verder onder afbeelding)

‘We gaan elkaar nog vaak zien’
Ook in Borger-Odoorn verliep de eerste vergadering soepel. Net als bij het afscheid, was het ook druk bij de installatie van de nieuwe raad. Veel oude raadsleden waren ook aanwezig en namen plaats op de publieke tribune.
Het was even wennen voor burgemeester Jan Seton. Zo zaten Henk Zwiep en Ankie van Tongeren als wethouders niet naast hem, maar namen ze plaats als raadslid. Bernard Jansen gaf al eerder aan dat hij ervoor heeft gekozen om niet als raadslid plaats te nemen. Het valt volgens hem niet te combineren met zijn werk als wethouder.
Vele nieuwe gezichten waren aan de tafel te zien met de PVV als gehele nieuwe partij in de raad. Arnold Spoor, Tessa Veen en Jack Barelds zullen namens de PVV plaatsnemen. Alle raadsleden werden benoemd nadat de belofte of eed was afgelegd. ‘We gaan elkaar nog vaak zien’, zei Seton bij de afsluiting.
(Tekst gaat verder onder afbeelding)

Belofte in fries
In Stadskanaal is de raad flink op de schop gegaan: nieuwkomer PVV is gelijk de grootste geworden met vijf zetels. De andere nieuweling is de SGP met 1 zetel. Burgemeester Sloots liep de nieuwe gemeenteraad af om iedereen de eed of de belofte af te laten leggen. De meest opvallende was die van PVV-fractievoorzitter Wim Jansingh die de belofte niet in het Nederlands, maar in het Fries deed.
Na de installatie en twintig minuten aan felicitaties, volgde het duidingsdebat. Hierin mochten alle partijen hun licht laten schijnen over de verkiezingsuitslag. Na vanavond is het aan de verkenner om mogelijke coalities te onderzoeken.











