
BORGER-ODOORN – De gemeente Borger-Odoorn levert vanaf maandagavond tot en en komende donderdag nacht-noodopvang aan in de Hunsowhal in 2e Exloërmond. Het gaat om mensen die niet terechtkunnen in Ter Apel, omdat het aanmeldcentrum vol zit. In de sporthal is plaats voor 150 mensen.
Burgemeester Jan Seton geeft aan dat de gemeente graag een bijdrage levert door de tijdelijke nachtopvang locatie aan te bieden. ‘We verminderen hiermee de druk op onze buurgemeente Westerwolde. Zo voorkomen we dat vluchtelingen buiten moeten slapen bij het aanmeldcentrum.’
De vluchtelingen zullen ’s avonds arriveren tussen 22.00 uur en 23.30 uur en vertrekken tussen 06.00 en 07.00 uur in de ochtend weer naar Ter Apel. Medewerkers van het Rode Kruis zullen ’s nachts aanwezig zijn. Samen met het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers) biedt het Rode Kruis ondersteuning in de begeleiding van de vluchtelingen.
Opvang Stadskanaal
Al weken zit het aanmeldcentrum in Ter Apel overvol en worden alleen kwetsbare asielzoekers toegelaten. Dat betekent dat mensen die niet binnenkomen buiten moeten slapen, als er in de rest van het land geen noodopvang wordt gerealiseerd.
Twee weken geleden bood Stadskanaal als eerste al nachtopvang aan asielzoekers. Eigenlijk zou de gemeente dit eenmalig doen, maar na een ‘dringend beroep’ van asielminister Bart van den Brink ving Stadskanaal twee dagen later opnieuw enkele tientallen vluchtelingen op.
Buurgemeente
Met Borger-Odoorn is het opnieuw een buurgemeente die Ter Apel te hulp schiet. Na Stadskanaal boden onder meer Aa en Hunze en Groningen nachtopvang. Dat de regio telkens de helpende hand reikt, was twee weken geleden al een ergernis van burgemeester Sloots van Stadskanaal. ‘Ik ben zeer teleurgesteld in de rest van Nederland’, zei burgemeester Sloots toen zijn gemeente opvang bood. ‘Het komt nu neer op een buurgemeente die de nek uitsteekt zodat mensen vannacht niet buiten hoeven te slapen.’
Volgens Sloots is het van groot belang dat het kabinet de spreidingswet, die asielzoekers evenredig over het land moet verdelen, zo snel mogelijk wordt uitgevoerd. ‘Den Haag heeft vier jaar de tijd gehad om ervoor te zorgen dat die spreidingswet echt uitgevoerd zou worden. Want nogmaals, als we dat doen, overal iedereen doet een klein beetje, dan worden de lasten eerlijk verdeeld. Dat heb ik in 2022 bepleit. Dat bepleit ik nu nog een keer weer. Het wordt echt tijd dat Den Haag nu de verantwoordelijkheid neemt.’












