
BORGER-ODOORN – Alle oppositiepartijen (VVD, PVV, Leefbaar Borger-Odoorn, Lokale Kracht en Fractie Hooiveld) vinden dat er de komende jaren meer geld moet worden uitgegeven aan de inzet van boa’s. Onder aanvoering van de VVD werd de motie ingediend. De oppositie is verbaasd dat er wel structureel geld wordt uitgegeven aan de interne organisatie van de gemeente, maar niet aan het zoveel mogelijk waarborgen van de veiligheid op straat.
Het thema veiligheid is al vaker aan bod gekomen en ook tijdens de kadernota was het een belangrijk thema. Al eerder is er een amendement aangenomen om de inzet van boa’s uit te breiden. In de kadernota staat dat er incidenteel €126.000 wordt uitgegeven aan de inzet van BOA’s op straat en structureel € 86.000. Met incidenteel geld wordt bedoeld dat het eenmalig beschikbaar is. De oppositie vindt dat het geld structureel moet worden. Dat zou betekenen dat het geld ieder jaar beschikbaar wordt gesteld.
Opbouwen van een vertrouwensband
De BOA’s in Borger-Odoorn worden ingehuurd via Stichting Veiligheidszorg Drenthe (VZD). ‘De BOA’s geven aan dat zij geen formele binding hebben met de gemeentelijke organisatie. Hierdoor is het opbouwen van een duurzame vertrouwensband met onze lokale jeugd uiterst complex’, vertelt Arne Joling van de VVD. ‘Effectieve handhaving valt of staat met vaste, herkenbare gezichten in de dorpen.’
Andere prioriteiten
De situatie rondom de BOA’s lijkt alleen maar complexer te worden, want het college kan niet garanderen dat het geld voor de BOA’s in de toekomst nog beschikbaar is. Dat zou betekenen dat de inzet van BOA’s op straat wordt gehalveerd.
Het zorgt bij de oppositie voor verbazing, want het geld voor de ‘interne organisatieontwikkeling’ wordt structureel verhoogd met €250.000. ‘Er is geld voor interne ambtelijke groei en organisatieontwikkeling, maar geen structureel geld om onze eigen handhavers in vaste dienst te nemen. Dat is de wereld op zijn kop’, aldus Joling. Het is volgens hem dan ook tegenstrijdig met de visie in het coalitieakkoord, waarin staat dat de handhaving zichtbaar blijft en de inzet van BOA’s wordt versterkt.
De VVD heeft daarom met de oppositie besloten om een signaal af te geven. ‘Onze prioriteiten liggen: op straat, bij de inwoner en niet in het gemeentehuis.’ Joling haalt ook aan dat het CDA en Gemeentebelangen in het verleden nauw hebben samengewerkt op dit onderwerp.
‘We vinden de veiligheid belangrijk’
De coalitie is het niet eens met het verwijt dat ze andere prioriteiten heeft. ‘We vinden de boa’s wel belangrijk’, aldus Margreet Wegman van het CDA. ‘Het wordt alleen nu nog niet met structureel geld betaald. Een BOA kan even goed zijn werk doen. We geven er alleen nog geen structureel geld voor.’
Yannick Olij van PRO is het ook niet eens met Joling om het geld voor de interne organisatieontwikkeling te gebruiken. ‘Slagkracht binnen onze organisatie vind ik ook heel erg belangrijk en daar moeten we geen dingen aan veranderen.’
Burgemeester Jan Seton gaat mee in de visie van Olij. ‘Het inhuren van de boa’s zorgt juist voor flexibiliteit. Als het geld structureel wordt, moet het ook gedekt worden. Wij willen het geld voor de interne organisatieontwikkeling daar niet voor gebruiken.’
Joling houdt voet bij stuk. ‘Een BOA is zeer belangrijk in de preventieve kant, maar de prioriteiten van de coalitie liggen blijkbaar ergens anders.’
Uiteindelijk werd de motie niet met een meerderheid aanvaard. Het geld voor de Boa’s wordt voorlopig dus niet structureel.









