Direct naar de inhoud.

Half miljoen euro subsidie voor onderhoud monumentale villaboerderij in Borgercompagnie

  • door:
  • op:
De villaboerderij in Borgercompagnie | © Rutger Breider/RTV1

BORGERCOMPAGNIE – De villaboerderij aan de Borgercompagnie 156 krijgt een half miljoen euro subsidie van de provincie Groningen voor groot onderhoud en restauratie. Het geld gaat onder meer naar een nieuw dak, herstel van al het buitentimmerwerk en nieuw verfwerk.

De provincie maakte eerder bekend in totaal 616.142 euro te verlenen aan twee rijksmonumenten, een in Borgercompagnie en een in De Wilp. Van dat bedrag gaat 500.000 euro naar de boerderij aan het voormalige Borgercompagniesterdiep.

Gebouwd in 1924

De villaboerderij werd in 1924 gebouwd in opdracht van G. van Dam uit Borgercompagnie. De architect was N. Boiten Rzn. uit Veendam, die het pand ontwierp in een bouwstijl die aanleunt tegen het Rationalisme en de Interbellum-architectuur. Bij het complex, dat rijksmonument is, horen ook een bijschuur uit hetzelfde jaar en een sierhek uit 1924 met gemetselde pijlers.

(Tekst gaat verder onder foto)

Er wordt veel onderhoud gepleegd aan de villaboerderij | © Rutger Breider/RTV1

Wat ooit een akkerbouwboerderij was, wordt tegenwoordig gebruikt als gemengd bedrijf. Het pand wordt deels bewoond en is deels in gebruik als bedrijfsruimte, met nog altijd een actief akkerbouwbedrijf. In de voortuin staan een oude linde en een rode beuk, en bij de schuur staan nog enkele oude fruitbomen.

Volgens de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed is het complex van belang vanwege het verzorgde materiaalgebruik, de mate van gaafheid en de markante ligging in het lint langs het voormalige Borgercompagniesterdiep.

Nieuw dak, al het buitenwerk

Een rijksmonument vraagt meer onderhoud dan een gewoon pand, en dat is nodig om het gebouw in stand te houden. Het grootste deel van het subsidiebedrag gaat naar een nieuw dak op het boerderijgedeelte en de schuur. Dat kost relatief veel, omdat alles in dezelfde stijl moet worden uitgevoerd als het origineel.

Daarnaast wordt al het timmerwerk aan de buitenkant van de boerderij hersteld, en wordt het verfwerk opnieuw gedaan.



-Meest gelezen artikel-

-advertenties-

NIJM Webdesign Stadskanaal